Po "konci sveta"

Autor: Ivan R. V. Rumánek | 29.12.2012 o 12:25 | (upravené 30.12.2012 o 21:02) Karma článku: 4,83 | Prečítané:  392x

Tak sme prežili mayskú hrozbu, viac-menej sme prežili aj sviatky, a zdá sa mi, že je celkom vhodná – priam vesmírna – príležitosť trošku sa zamyslieť nad tým, aký by mohol tento svet byť odteraz. V tomto bode našej spoločnej cesty priestorom a časom – budeme sa upínať na očakávanie ďalšieho konca sveta? Veď oduševnelí kresťania popierali mayskú hrozbu s tým, že koniec sveta príde až vtedy, keď Židia uznajú Krista. Takže – budeme teraz čakať na toto? Alebo sa upneme na nejakú bližšiu hrozbu, aby sme mohli zasa len tŕpnuť a pasívne si pestovať demoralizujúce presvedčenie, že tento svet „aj tak nemá budúcnosť“?

Nie je v naších silách ovplyvniť globálne procesy na našej Zemi. Nemôžeme zabrániť rozpínavosti Spojených štátov, ktoré sa namiesto svetového policajta často javia už ako besní agresori, v ústach ktorých slovo „demokracia“ nadobúda ironický odtienok. Nemáme ako vyriešiť bipolárnosť sveta. Ešte celkom nedávno – v živých spomienkach mnohých z nás – to bola Železná opona, ktorá delila svet, dnes je to náboženská prepážka medzi dvoma skupinami ľudstva, ktoré síce uctievajú toho istého boha, ale iným spôsobom, a na základe toho sú ochotní sa nenávidieť. („Alláh“ totiž neznamená nič iné ako Pán Boh, a keď si vezmeme vývoj islámu, je jasné, že Boh, o ktorom zvestoval Muhammad, je ten istý Boh, ktorého máme my aj Židia, je to boh „JHWH“ – aspoň v podaní Mojžišovom, ktorému údajne tento Boh svoje pravé meno takto zjavil na Sinaji...)

Čo vlastne máme proti Arabom? – závidíme im, že môžu mať až štyri ženy? To však môžu len tí najbohatší, ktorí si môžu dovoliť uživiť takú širokú rodinu, a táto výsada, ako vieme, je zriedkavá, a veľká väčšina Arabov má ženu len jednu, a možno jej je vernejšia ako západní muži svojim manželkám... Čo majú Arabi proti nám? Nuž, pokiaľ väčšina z nich pozná „Západ“ len na základe amerických filmov – tak možno sa čudovať, že pre tých hlboko nábožných predstavuje Západ niečo ako peklo? Veď koľkých z nás samotných – či už kresťanov, alebo proste triezvych „rovných“ ľudí – znechucuje filmová ponuka, ktorou sú televízne kanály prepchané! A čo potom ľudia žijúci mimo západnej kultúry, ktorí majú dojem, že všetky tie odporné krváky, horory, akčáky, kriminálky či blbé komédie odzrkadľujú reálny život západného človeka? Všetci vieme, koľko je v tých filmoch hnusu, už nehovoriac o tom, že nás nútia prizerať sa na to, čo sa tradične nazýva(lo) „hriech“ a čo kazí dobrý vkus západného človeka už od útleho detstva... Ja osobne nechápem, prečo nás filmoví tvorcovia – a zostavovatelia televíznych programov - tak degradujú, že si myslia, že bez vraždy alebo sexu nás k filmu nepritiahnu? Na druhej strane – nepozreli by sme si so záujmom kvalitné filmy z produkcie arabských krajín?

Alebo z takého Íránu? Írán je vraj krajina, kde je každý príjemne prekvapený, akí sú tam ľudia fajn. Napokon, ich reč – perzština – je indoeurópsky jazyk, a v podstate máme s nimi spoločných pradávnych predkov. Dokonca aj význam nášho slova „boh“ prijali Slovania v dávnych dobách od nejakých íránskych susedov, pretože len u Íráncov zaznamenal tento indoeurópsky koreň takýto významový posun. Pôvodne toto slovo znamenalo „prídel, (dobrý) údel“, a v tomto význame ho nájdeme nie len v indickom sanskrte (bhagam), ale aj v slovanských slovách ako "bohatý", „úbohy“ či české „zboží“ alebo „nebohý“ (český význam tohto posledného slova je starobylejší, znamená totiž „bez dobrého údelu – čiže nešťastný, neborák“. V slovenčine sa význam posunul k „mŕvy“). V tejto hŕstke slov sa zachoval prapôvodný význam tohto koreňa, kým inak u nás prevládol v íránskej zmene: Boh, ktorého dávni ľudia nazvali „dobrý údel“, musel byť určite dobrý boh...

Neurobíme nič s dnešnou bipolárnosťou sveta. S premnoženosťou ľudstva. Na to by museli prísť prísne regulatívne programy v Indii či krajinách Afriky. Tisíckrát kritizovaní čínski komunisti v tomto smere predložili dobrý nápad – vládnym nariadením jedna rodina-jedno dieťa zamedziť rast populácie Chanov. Hoci – v praxi sa tento nápad akosi neosvedčil, populácia Číňanov tiež rýchlo vzrastá. Ak si ľudstvo čo najskôr neporadí so svojou premnoženosťou, tak katastrofa príde skôr, ako Židia uznajú Krista. Buď nás milióny skolí nejaká tretia svetová vojna alebo nová pandémia... Z tohto pohľadu by som povedal, že brojenie mnohých Cirkví proti homosexualite je vlastne trošku úzkoprsé. Homosexualita neobnáša rozmnožovanie, a tým je – ekologická. Ak sa neprestaneme množiť doterajším geometrickým radom - ktorá ďalšia planéta bude živiť naše ďalšie miliardy? Alebo budeme dúfať v projekt typu Avatár?

Ťažko vyriešime globálne problémy, ktoré, priznajme si to, neprinášajú nejakú útešnú perspektívu o nejakých ružových dňoch ľudstva.

Sú však veci, ktoré my ako jedinci, ako slobodní a inteligentní ľudia môžeme ovplyvňovať na dennodennej báze. Už aj tým, že vzdorujeme tomu, čo je zlé. O tom niekedy nabudúce...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?