Aung Schan Sú Ťij

Autor: Ivan R. V. Rumánek | 9.5.2012 o 21:44 | (upravené 9.5.2012 o 22:07) Karma článku: 11,79 | Prečítané:  379x

je na slobode. Občas sa na tomto našom svete podarí aj dobrá vec.  Držím jej palce, a celej jej krajine. V tento deň, keď v Európe oslavujeme koniec druhej vojny...

     Toto by aj stačilo na vyjadrenie toho, čo chcem povedať. Ale blog má svoje zákonitosti, a buddhistickému mlčaniu, veľavýznamnej prázdnote, nepraje. Tak ešte zopár slov, keď už slová sú to, čo sa tu ešte požaduje... Mjanmári sú buddhistický národ, jazykovo sú blízki Tibeťanom, a oba tieto národy dali svetu prelomu tisícročí dve veľké osobnosti. Podobne ako pred 50 rokmi Mahátmá Gándhí, aj dalajlama a pani Aung Schan Sú Ťij  dávajú dejinám príklad, ako bojovať proti zlu. Nie násilím, ale vzdorom. Vzdorovať zlu.

   "Neprotivíťsja zlu nasíljem", hlásal vraj Lev N. Tolstoj. U nás sa tento výrok často chybne berie v zmysle neprotiviť sa zlu vôbec (presne v súlade s našou národnou mentalitou...). Sú to však dve odlišné veci. Neprotiviť sa zlu násilím znamená protiviť sa mu ináč. Postaviť sa mu, vzdorovať, a - vydržať.

   Symbolmi takýchto postojov sú práve aj dvaja súčasní predstavitelia dvoch blízkych ázijských národov. Nás s nimi spája aj to, že pani Aung Schan Sú Ťij navrhol na Nobelovu cenu mieru Václav Havel. Svoju cenu si však nikdy nemohla prevziať. Vyzdvihol ju v Oslo za ňu jej syn, ktorý žil s otcom v Anglicku. Pripomeniem, že Aung Schan Sú Ťij svojho času vyhrala voľby v Mjanmársku, ale vojenská junta proste neodstúpila; víťazka volieb skončila v dvadsaťročnom domácom väzení... Absurdita dnešnej doby. Nemohla byť so svojim manželom ani v čase, keď v Anglicku zomieral na rakovinu.

   Hrdinstvo bez perutných slov a bez pátosu. Hrdinstvo prirodzené, z lásky k svojim ľuďom, za ktorých slobodu padol už jej otec Aung Schan: to je krásna žena Aung Schan Sú Ťij, s ktorou mám česť žiť v jednej dobe na jednom svete.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Slováci ponúkajú za železiarne najviac, Američanom sa to máli

Ani jeden zo záujemcov neponúka za košickú huť cenu, ktorá by zodpovedala predstavám U. S. Steelu. Predaj nateraz nebol uzatvorený.

KOMENTÁRE

Ako Danko začal mať problém s kebabom

Keď to hovoril Breivik, vraveli sme, že mu straší vo veži.

DOMOV

Päť podnetov, Harabin trestom stále uniká

Kolegovia ho zatiaľ ani raz neuznali za vinného.


Už ste čítali?